Tenni vagy nem tenni?! Ez itt a kérdés!
Rágjuk át egy kicsit a vízjelezés témáját, ami sokakban dobhat fel kérdéseket, igyekeztem összeszedni az általános kérdéseket, felvetéseket, félelmeket és problémákat ezzel kapcsolatban.Nos ha felkészültetek, akkor csapjunk is bele!

Manapság többször futhatunk bele olyan munkákba amiken talán feleslegesnek tartjuk a vízjelet, mivel tegyük fel a fotó minősége "nem üti meg a vízjel szintjét"! Nos ezt most töröljük az agyunkból és felejtsük el ezt a hülyeséget.A vízjel az egy aláírás a fotóstól, a művésztől. Ezt igenis az első műhelyből kiposztolt fotódra feltolhatod, mivel ez a te kézjegyed, védjegyed és aláfirkantásod. Egy egyszerű példa, több híres költő már a "nagy" befutásuk előtt, aláírta a verseit akármilyen kezdetleges kis szösszenetek voltak vagy még nem igazán kiteljesedett költészet, a szignó az bizony ott volt, mert az az ő műve volt már akkor is! Szóval ha te kezdőfotós vagy, bátran gravírozd rá a vízjeled a fotóidra, ha nem vagy kezdő akkor is. Alkotsz, jelöld meg!
Ahogy fejlődünk, úgy alakul a vízjelünk is?!
Az eddigi tapasztalataim alapján 2 fajta fotós létezik, az egyik aki hűen tartja az először megalkotott védjegyét és nem változtat rajta, még ha hosszú évek után visszanézve a fotói jelentősen fejlődtek a vízjele hű társa maradt végig, érintetlenül. Ez azért jó, mert az emberek biztosan tudni fogják, hogy x évvel ezelőtt találkoztak már a fotóddal valahol. Viszont ehhez elsőre olyan aláírást kell alkotnod amivel hosszútávra tervezhetsz, plusz nem árt, ha finomítod a stílusodhoz is, ezt pedig elég nehéz, mivel nem csak minőségileg fejlődik az ember, hanem emberileg is és változhat a fotós érdeklődési köre is, na meg sokat befolyásolhat az is, ha a fix jelünk nem illik pl.: egy esküvőfotóra, mert előtte állatokat fotóztunk és ehhez szabtuk a pecsétünket.
Aztán a másik fotós, aki időközönként frissíti a vízjelét, ezzel azt jelezve, hogy egy újabb szintre lépett a fotózás szintjén, de akár csak azt is, hogy kezd rátalálni önmagára vagy a kedvenc stílusára amihez jobban illene egy új dizájnú téma.Ez is jó dolog, megvan az előnye és a hátránya is szintén, az előnye, hogy tudja tartani a lépést a modern, trendibb megjelenítésekkel, a hátránya pedig az lehet, hogy sokaknak ismeretlen lehet, ha pl nem csak finomításokat alkalmaz a jelecskén, hanem 90%-át átalakítja és ha sokszor változtat a koncepción. Ez sem egészséges. Előre ezt nem lehet megmondani, hogy ki melyik kategóriába tartozik viszont az évek majd megmutatják neked ezt (is), hogy bizony fontos dolog a munkáidat aláírni és az sem mindegy hogyan?!

Mi a tökéletes vízjel?!
Nincs tökéletes vízjel! Most nagy kő esett le a a szívedről ugye?!Nincs olyan, hogy perfekt vízjel. Az aláfirkantásod jellemezze a személyiséged és a fotóid stílusát legyen az minimál, vagy hurkolt, szimbólum vagy csicsásabb grafikai munka. Jó tanács, hogy mindenképp a vízjeled a TIÉD legyen és nem arra gondolok, hogy ne lopj másoktól ( mert ne!), hanem legyél egyedi, ne próbáld leutánozni a másikét, ha nincs ötleted inkább várj vele még és rágd át, hogy milyen hatást szeretnél elérni és mennyire fog ez beleilleni a te image-edbe! A tökéletes vízjel fogalma egy elég furcsa kifejezés, azért mert mindenkinek a sajátja a legjobb és a leghibátlanabb A tökéletes, de más szemével nem biztos, hogy az úgy perfekt. Szóval akkor minden vízjel tökéletes?! Igen is meg nem is.Esztétikailag, stílusra és méretre is illeszkedjen a munkáidra!

Melyik a 'nem jó' vízjel?!
Nos ismét elővesszük a kezdőket egy kicsit, biztosan arcon csapott néha néha egy egy röhejes, gáz vagy semmit mondó aláírás! Túl nagy a vízjel, túl színes, brutál nagyok a fontok és a kép 50%-a vízjelből áll. Ezen talán mindenki átesik még az elején, mikor kiakarjuk maxolni azt az érzést, hogy " - Igen lássa a nép, hogy ez az én művem! - " hajlamosak vagyunk túlzásba esni és átesünk a ló túloldalára, mikor már zavaró ( talán bosszantóan) sok a vízjel a fotón. De általában ez idővel elmúlik vagy önmagától jön rá az ember vagy kap pár "szép dicséretet" és kapcsol, hogy nem igazán jó a téma! A méret igen is lényeg - még itt is - mert vannak a túl kicsi olvashatatlan aláírások is, amire egyszerűen nem lehet ráfókuszálni, mert nincs olyan ULTRA HD monitor ami megjelenítené, nos a túl pici sem okés, főleg ha az egy kacifántosabb betűtípusból van készítve. Na meg amint írtam bele kell simulnia a fotóidba.

Mennyire védi a vízjel a munkám a lopástól?!
Semennyire. De komolyan, aki kicsit jobban ért a Photoshop-hoz annak nem nagy kunszt eltüntetni a szignót, logót a fotóról, pár perces munka. Így hát nincs ( nem tudok ) 100% lopás biztos vízjelről.Lehet vele játszani, hogy pl belelógatjuk a témánkba egy kicsit vagy maga a témába rejtjük, így nehezítve a tolvaj dolgát, de itt csak az idővel játszunk - így nem 2, hanem 10 perc lesz neki eltüntetni - Persze a legjobb az lenne, ha nem történne ilyen, legalábbis nem kéne ettől félni, hogy nyúlják a fotóinkat, de sajnos volt, van és lesz is ilyen.
Amit tanácsolok, hogy kevésbé tedd olyan helyre ahol semleges egyszínű téma van, mert oda elég egy ecsetvonás és volt nincs. Viszont az is tiszta sor, hogy nem lehet mindig nem oda tenni egy jelölést, mivel több téma van aminek nem állna jól, ha belepakoljuk a közepébe a dolgot. Érezni kell ezt is, úgy mint a fotózást.
Végszóként pedig még annyi, hogy a vízjelezés nem egy betegség nem kell tőle félni, de nem is kell túltolni. A fotód legyen előbb elfogadható és ne a vízjeledre koncentrálj ééés ha ügyes vagy az emberek már nem is olvassák el, néznek rá a vízjeledre, de tudni fogják, hogy az a te munkád!!!
Írta: Reichardt Rejhi Roland