A fotós rémálma I. rész: "Neked tök könnyű, csak kattintasz!"
Igen, aki a fotózással foglalkozik az biztosan hallotta már legalább egyszer ezt a mondatot, de ha nem is pontosan így valamilyen másik formában tutira! " - Neked tök könnyű, csak kattintasz!" Ebben a cikkben nézzünk egy kicsit a "kattintás" mögé.




Rengeteg ember él tévhitben, hogy a fotó már ott elkészül, mikor a fotós megnyomja az exponáló gombot és ezzel végzett is a feladattal. Viszont aki életében egyszer is fogott már komolyabban ( komolyabb ) gépet a kezében az tudja, hogy legyen szó bármilyen témáról nem, abszolút nem csak ennyiből áll a dolog, legyen az makró, tájfotó, családi fotózás, modell, autó, termék... és sorolhatnánk napestig!
Amit mások látnak:
Mint nézelődő és mint modell is, valóban annyit látnak, érzékelnek a fotózásból, hogy a fotós fotózik és xy felületen megjelenik a kész fotó és taps, elkészült.

Amit a fotós csinál valóban:
Az az egyetlen kattintás nem kevés munkát igényel, koncepció, kreativitás, fantázia, megtervezés, beállítás, gépbeállítás, fények beállítása, figyelni minden kis rezdülésre, a fókusz jó helyen van e, a színek, a fények, az árnyékok a rezzenések és ha a fotós úgy látja, hogy ez mind összeállt akkor kattint. Általában nem csak egyet, hanem többet az adott témáról/modellről, hogy biztosan legyen olyan fotó ami megközelíti azt, amit a fotós kivetített maga elé. Aztán jöhet az átdolgozás része a fotónak. Kiválogatni a nyers fotókból azt ami igazán jól sikerült és ezt bármelyik programmal ami erre való - én a photoshop-ot ajánlanám mindenkinek - finomítani vagy beállítani azt ami a helyszínen esetleg nem sikerült, de akár plusszolni is egy fotót, hogy még überebb legyen, mint a nyers. Szóval beindul ismét a fotós agya és onnan folytatja, ahol félbehagyta a munkát. Fotót megnyitja és korrekciók, beállítások, filterek, action-ok, görbék, retusálás, kisebb nagyobb grafikai huncutságok, stílusra korrigálni és a sajátos stílusát is megmutatni a fotón, még azon felül is ahogy vagy amit fotóz, az átdolgozás is egy sajátos stílus, ami még jobban beemeli a fotót a legjobbak közé és rányomja a fotós bélyegét 100% a majdan elkészült képre! Mikor ez elkészült akkor összességében nagyon nagy vonalakban számolva és általánosítva egy fotó nem a másodperc tört része alatt készült el, hanem tegyük fel 30 perc vagy 1 óra alatt és ez még mindig csak a digitális formátum, nincs előhívva, nincs kinyomtatva és egyebek!
( Szándékosan nem mentem bele ennek az anyagi részébe a fotós szemszögéből, hogy bizony azt a gépet meg kellett venni, a stúdiót bérelni vagy felépíteni, a hátterek, a softboxok, a vakuk, az objektívek...stb mi mennyibe került és hogy jutott el addig a pontig, hogy na most már fotózhat! )

Aztán felkerül a fotó a világhálóra a fotós által ( vagy a modell által ) és jönnek az elismerő szavak jó esetben, na meg itt jönnek azok a mondatok is, hogy
" - Lennék a helyedben!"
" - Neked könnyű, mert csak kattintasz!"
" - A modell érdeme, bárki tudna róla jó fotót csinálni!"
Mondjuk én az utóbbitól mindig agyf@szt kapok, de ezt inkább folytassuk majd egy következő cikkben, mert ez egy külön misét érdemel! :)

Köszönöm, hogy elolvastad és megértetted, ha eddig ez nem sikerült.
Akinek nem inge, ne vegye magára.
Igyekeztem emberi nyelven megfogalmazni és tényleg nem is igazán mentem bele a részletekbe, csak úgy icipicit megközelítőleg a fotó mögé nézni!
Ha tetszett a cikk, akkor kérlek oszd meg, vagy küld el az olyan ismerősödnek, aki hasonlóképp gondolja, hogy te, mint fotós, csak kattogtatsz eszetlenül!
írta: Reichardt Rejhi Roland